ADSL چيست؟

ADSL يا خط ديجيتالی نامتقارن, به نوعي ارتباط پر سرعت ديتا جهت دسترسي  به اينترنت و يا پخش ويدئويي اطلاق مي گردد كه از طريق خطوط تلفني معمولي انجام مي پذيردّّADSL. در واقع يكي از انواع خدمات و محصولات xADSLl ميباشد كه به منظور انتقال پر سرعت ديتا با 2 مگابايت در ثانيه بر روي سيم تلفن مسي موجود در شبكه تلفن طراحي گرديده است .

مزاياي استفاده از سرويس ADSL 

ارتباط پر سرعت ( تا 30 برابر سرعت ارتباط dialup )

ارتباط پرسرعت بدون نياز به كابل اختصاصي جديد

ارتباط پرسرعت بدون نياز به شماره گيري

ارتباط پرسرعت بدون هزينه پالس مكالمه ارتباط

ارتباط پرسرعت بدون اشغال نمودن خط تلفن

ارتباط پرسرعت براي ايجاد شبكه مجازي خصوصي VPN

ارتباط پرسرعت براي مصارف ويدئويي وصوتي و ويدئو كنفرانس

ارتباط پرسرعت همزمان با مكالمه تلفني

ارتباط پرسرعت بدون قطع اتصال و بطور دائم ( هميشه وصل ميباشد)

و ساير خدمات و امكانات قابل استفاده در اين سيستم ارتباطي

شيوه اي نوين براي برقراري ارتباط با اينترنت

تكنو لوژي جديد  (ADSL) Asymmetric  Digital Subscriber Line    با ارتقا امكانات خطوط تلفن , انتقال پر سرعت داده ها را هم زمان با انتقال صوت امكان پذير نموده است . در روش ADSL ( خط ديجيتالی نامتقارن مشترك ) بر خلاف روش  dial up  موجود , سيگنالهاي ديجيتالي به صوتي تبديل نميشود و كانال انتقال data  از voice كاملا مجزا ميباشد . بنابر اين كاربر بدون نياز به خط تلفن جديد در حين ارتباط با اينترنت قادر به برقراري مكالمات تلفني نيز خواهد بود .

ارتباطي پر سرعت با اينترنت

 ADSL, ارتباط با اينترنت را باسرعتي تا 30 برابر  dial up  براي كاربران امكان پذير نموده است . كه البته ميزان سرعت نسبت به در خواست كاربر از 64 كيلو بيت بر ثانيه تا يك مگا بيت بر ثانيه متغير ميباشد .  سرويس adsl  باتوجه به سرعت بالاي ارتباط ( در مقايسه با سرويس هاي dial up ) و هزينه مناسب ( در مقايسه با سرويس هاي داراي پهناي باند بالا ) راهكاري ايده ال براي كاربران خانگي و نيز شركتها و موسسات ميباشد .

اتصال دائمي به شبكه اينترنت

در روش ارتباطي ADSL  كامپيوتر يا كل شبكه داخلي شما در اتصال دائم با شبكه جهاني اينترنت ميباشد . بدون انجام شماره گيري , بدون شنيدن بوق اشغالي و بدون اتلاف وقت جهت برقراري ارتباط , فقط با روشن كردن كامپيوتر به دنياي كامپيوتر قدم بگذاريد

بدون هزينه هاي تلفن و هزينه هاي پنهان

با توجه به تقسيم خط تلفن به دو بخش انتقالvoice  و  data توسط adsl , برقراري ارتباط با شبكه اينترنت بدون پرداخت هزينه تلفن ميسر گرديده است . با سرويس ADSL  تنها با پرداخت حق اشتراك ثابت ماهانه , از اتصالي مطمئن و ثابت به اينترنت لذت ببريد .

راه اندازي سريع و آسان

با استفاده از تكنو لوژي ADSL  برقراري ارتباط بسيار سريع تر و ساده تر از اتصالات Dial up ميباشد و كامپيوتر شما در اندك زماني به عضوي از شبكه اينترنت تبديل ميگردد. 

*** مقاله ***

در اختیار داشتن سرعت همان چیزی است که همیشه در پی آن هستیم . فن آوری ADSL پاسخی است به آنها که به سرعت احتیاج دارند تا با استفاده از آن زودتر به هدف برسند. ADSL پاسخی است به آنها که به سرعت احتیاج دارند و از دیگر روشهای دسترسی با استفاده از مودم ها و خط های تلفن به ستوه آمده اند و در پی آن هستند تا با استفاده از این راهکار و با سرعت مطلوب به پاسخ خود برسند. ADSL تکنولوژی جدیدی است که بر بستر کابل تلفن قدیمی و آشنای خودمان عمل میکند. نصب یک سیستم ویژه در داخل پست مخابراتی هر منطقه، مشترکین تلفن آن منطقه را به سادگی و بدون نیاز به هر نوع دخل و تصرف سخت افزاری و یا نرم افزاری، از این سرویس بهره مند نماید.

از این ساده تر ممکن نیست
این تکنولوژی بهترین و بیشترین سرعت را بدون نیاز به تدارک زیر ساختهای جدید ممکن ساخته است . استفاده از سیم کشی های موجود تلفن بدون نیاز به اتصال به دستگاههای حجیم و پیچیده، کار مصرف کننده را بسیار راحت مینماید. برای داشتن یک اتصال ADSL در محل مصرف کننده تنها نیاز به یک مودم ویژه است . پس از برقراری ارتباط تنها هزینه ثابت خط ADSL که به شکل ماهانه و با توجه به پهنای باند دریافتی به عنوان هزینه دریافت میشود . در حالیکه از ارتباط ADSL استفاده می کنید ارتباط تلفنی شما همیشه آزاد و در دسترس است. هزینه تلفن تنها در صورت استفاده از تلفن محاسبه میشود و ربطی به استفاده از خط ADSL ندارد.

DSL چیست؟
محبوب ترین تکنولوژی پهن باند در جهان – DSL بیش از ۳۰ میلیون مشترک را در طی ۱۲ ماه تا پایان بهار سال ۲۰۰۴ به کاربران اینترنت افزوده و تعداد بهره مندان جهانی را به ۷۸ میلیون در کل رسانده. این رشد در مشترکین DSL بیش از دو برابر دیگر روش های متكی بر پهنای باند بوده است. تکنولوژی DSL یکی از انواع انتقال پرسرعت داده است که جهت دسترسی به اینترنت و همینطور پخش ویدئویی مطرح گردید . این تکنولوژی با استفاده از خطوط تلفن معمولی شما را قادر میسازد تا از امکانات از پیش موجود، از تکنولوژی جدید استفاده کنید. نوع دیگر همین تکنولوژی ADSL است که یکی از انواع تکنولوژی DSL محسوب میگردد. برای راه اندازی یک سیستم DSL سیستمهای سخت افزاری ویژه (DSLAM) باید در پستهای مراکز مخابراتی نصب گردند. پس از نصب این سیستمها و با استفاده از کابل های تلفن، سرویس قابل راه اندازی میشود، بدین لحاظ از نظر هزینه برای دولت و مصرف کننده بسیار قابل قبول است. زیرا هزینه کابل کشی مجدد به هیچیک از طرفین تحمیل نمی شود. مصرف کننده این سرویس تنها به یک مودم ADSL احتیاج دارد.

DSL چگونه کار میکند؟
با استفاده از زوج سیمهای مخابرات برای تلفن خانگی ما تنها از یک پانصدم امکانات بالقوه این سیمها استفاده میکنیم و مابقی بلا استفاده میماند . حال با استفاده از سخت افزارهایی که بتوانند داده ها را فشرده سازی ، ارسال و دریافت نمایند میتوانیم این قابلیت بلا استفاده را هم به کار بگیریم. یکی از این سخت افزارها در پست مخابرات نصب و دیگری در محل استفاده کننده نصب میشود. ارتباط از طریق سیم تلفن قبلی شما برقرار میشود بدون اینکه اختلالی در ارتباطات تلفنی بوجود آید. حالا به شرط اینکه مودم همیشه به خط وصل و روشن باشد ارتباط شما با اینترنت همیشه برقرار خواهد بود در عین حال اینکار برای مکالمات تلفنی مشکلی پیش نمی آورد.

تجهیزات پیشرفته در شبکه ADSL
شرط لازم برای ارائه سرویس خوب می باشد. برتری های فناوری DSL
• اتصال دائم و بدون وقفه و مطمئن به شبکه مخابرات جهانی اینترنت.
• هزینه ثابت ماهانه.
• بدون هزینه نصب.
• کمتر از ۴۰۰۰۰۰ ریال برای 256Mb.
• هزینه مبتنی بر حجم ارسال و دریافت نیست.
• تجهیزات تحویلی به مشتری رایگان است.
• فاصله زمان درخواست تا تحویل سیستم کوتاه میشود .
• از حداقل تجهیزات در محل کار یا منزل استفاده میشود .
• سرعت سیستم به قدری بالا خواهد بود که سرویسهای دیگر اینترنت نیز مانند صوت و تصویر متحرک ، برای استفاده در دسترس خواهند بود.
• نیاز به کابل کشی مجدد نیست .
• بیشتراز یک نفر از هر اتصال استفاده خواهند نمود .
• در شرایط ایده آل (نبود نویز بر روی سیمها – فاصله کم تا مرکز مخابراتی) حداکثر سرعت دریافت 8Mbps و سرعت ارسال 1Mbps خواهد بود .
• اداره و کنترل کارهای چنین اتصالی نیز به سادگی همان کاری است که با تلفن منزل انجام میدادیم . پس از این بابت نیز مشکلی وجود ندارد.
• به علت سرعت بالا (دریافت و ارسال) امکان برقراری جلسات و سمینارهای مجازی با سهولت میسر است.
• باز شدن راه برای انجام پروژه هایی مانند دولت الکترونیک، پزشکی الکترونیک، آموزش سمعی بصری الکترونیک، شبکه اختصاصی الکترونیک و مجموعه وسیعی از دیگر کاربردهای الکترونیک.
• مسافت 1/3 كیلومتری تحت پوشش شبكه برای تامین سرعت 8 Mbps.
• ارائه انواع سرویس های مختلف براساس بستر شبکه DSL VOIP, Video on demand – VoDSL.

/ 0 نظر / 11 بازدید