چگونه ياهو با كمبود ظرفيت فضاي ديسك مواجه نمي شود ؟همانطور كه مي دانيد یاهو یک سالی است که ظرفیت ایمیل مجانی خود را به یک گیگابایت (1GB) افزایش داده است.

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده است که چطور یاهو با داشتن بیش از 52 میلیون کاربر، با مشکل کمبود حافظه هارد دیسک مواجه نمی شود ؟

چون حسابش را بکنید همان موقع که ظرفیت میل یاهو 4 مگابایت بود، ظرفیت لازم برای فضای صندوق ایمیلها، چیزی حدود 208 هزار گیاگابایت بود.

الان که ظرفیت به 1 گیگابایت افزایش یافته، حتما یاهو باید 52 میلیون گیگابایت فضا داشته باشد !

اما حقیقت این است که چنین نیست.

درواقع، یاهو به صورت پویا (دینامیک Dynamic) از فضاهای هارددیسک هایش استفاده می کند.

به عنوان مثال، یک گیگابایت فضا به شما اختصاص داده می شود. یعنی شما اجازه دارید تا یک گیگابایت فایل و محتویات در داخل صندوق ایمیل خود داشته باشید. اما این بدین معنی نیست که یاهو یک گیابایت از فضایش را برای شما کنار می گذارد.

چون شما به این زودی ها که نمی توانید یک گیگابایت را پر کنید.  تازه این همه کاربر دیگر هم هستند. که شاید بعضی از آنها (و احتمالا خود شما) بیش از یک ایمیل در یاهو دارید.

 نکته دیگری که دارای اهمیت است، این است که یاهو در نگهداری ضمیمه های ایمیل (Attachments) به صورت هوشمند عمل می کند. یعنی تنها یک کپی از ایمیل های ارسالی و دریافتی بر روی سرور یاهو ذخیره می شود.

حالا این که الان گفتی یعنی چه ؟ ==> یعنی این که: مثلا شما یک عکس یا متن یا هر چیز دیگری را Attach کرده و به دوستتان می فرستید. با این کار، یک کپی از این ایمیل در صندوق دوستتان قرار می گیرد و یکی دیگر هم در پوشه Sent Items خودتان.
اما حقیقت این است که تنها یک کپی از آن روی سرور یاهو قرار دارد.
یعنی وقتی شما و دوستتان و هر تعداد افرادی که آن فایل را برایشان فرستادید، بخواهند آن فایل را دانلود کنند، یک فایل مشخص را دانلود می کنند. و همه آنها از یک محل دانلود می شوند.

و پس از این که همه آن افراد، آن فایل را از Inbox و فرد فرستنده از Sent Item پاک کرد، آن فایل از  سرور یاهو حذف می شود.

اگر یاهو این روش را استفاده نمی کرد، تنها در عرض چند روز کل ظرفیت هارددیسک هایش پر می‌شد و باید فکر دیگری می‌کرد.

به نقل از آی سی تی

/ 0 نظر / 4 بازدید