تصويب بيانيه شورای امنيت و اولتيماتوم يک ماهه به ايران

با فشار روسيه و چين که تا کنون صدور بیانیه علیه ایران را با مشکل مواجه کرده بودند، از یک سو مهلت داده‌شده به ایران به ۳۰ روز افزایش یافت و از سوی دیگر بندی که برنامه اتمی ایران را خطری برای صلح و امنیت جهانی می‌شمرد، حذف شد.

سرانجام پس از حدود یک ماه رایزنی و جلسات متعدد رسمی و غیر رسمی اعضای شورای امنیت، آنها شامگاه چهارشنبه به وقت نيويورك،با صدور بیانیه‌ای علیه ایران، توافق کردند به ایران یک ماه برای تعلیق فعالیتهای مربوط به چرخه سوخت اتمی فرصت داده شود.

به گزارش بورس نيوز ، با فشار روسیه و چین که تا کنون صدور بیانیه علیه ایران را با مشکل مواجه کرده بودند، از یک سو مهلت داده‌شده به ایران به ۳۰ روز افزایش یافت و از سوی دیگر بندی که برنامه اتمی ایران را خطری برای صلح و امنیت جهانی می‌شمرد، حذف شد.

بر پایه متن جدید بیانیه شورای امنیت، جمهوری اسلامی سی روز وقت خواهد داشت که همه فعالیت های مربوط به چرخه سوخت را به حال تعلیق درآورد.

با تاييد اين بيانيه، گزارش پرونده ايران هم به شوراي امنيت و هم به آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي داده مي‌شود. پنج عضو دائمي شوراي امنيت سازمان ملل از پانزدهم اسفندماه، جلساتي را براي بررسي پيش نويس اين بيانيه آغاز و دست كم ‪ ۲۰‬نشست بدون نتيجه برگزار كردند.انگليس و فرانسه به عنوان بانيان اين پيش نويس بيانيه ناچار شدند چهار بار بيانيه مذكور را اصلاح تا از سطح مخالفت‌ها با اصل آن بكاهند.

واکنش اعضای شورا

جان بولتون سفير و نماينده دائم آمريكا پس از تاييد اين بيانيه گفت كه تصميم امروز شوراي امنيت اقدامي حاشيه‌اي بود. او پيش از اين تقريبا روزانه در مقابل دوربين‌هاي شبكه‌هاي تلويزيوني حضور مي‌يافت و عليه برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران صحبت مي‌كرد و اين نكته را مورد تاكيد قرار مي‌داد كه ايرانيان حق ندارد به انرژي هسته‌اي دست يابند. بولتون گفت كه، اكنون توپ در زمين ايران است و بايد تصميم بگيرد پرونده‌اش در شورا بماند يا آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي. سفير آمريكا پيش از تاييد اين بيانيه، بارها در حالتي كاملا عصبي از كنار خبرنگاران عبور كرد، اما به سوالات آنها پاسخ نداد.

سفير روسيه در سازمان ملل نيز در پاسخ به اين پرسش خبرنگاري كه چرا پاراگراف دوم حذف شده، گفت كه هنوز چيزي درباره ايران ثابت نشده است كه بخواهيم به اين بند اشاره كنيم. اشاره پاراگراف دوم، به‌نقش بعدي شوراي امنيت مرتبط بود كه آمريكا تمام تلاش خود را بر تصويب آن بنا نهاده بود.

"اميرجونز پري" سفير انگليس در سازمان ملل نيز به خبرنگاران گفت كه پيام روشن بيانيه شوراي امنيت، حمايت كامل شورا از اقدامات آژانس بين المللي انرژي هسته‌اي است.

"وانگ گوانگيا" سفير چين درسازمان ملل نيز درهمين ارتباط به خبرنگاران گفت كه، تاكيد پكن بر تقويت نقش آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي است. خبرنگاري از سفير چين پرسيد كه چه چيزي موجب شد تا شما سرانجام پس از حدود سه هفته بحث، در خصوص اين بيانيه به توافق برسيد؟ سفير چين پاسخ داد: واژه‌هاي مختلف و نحوه بيان تغيير كرد. وي افزود: من اميدوارم كه ايران با آژانس همكاري مناسب داشته باشد.

وانگ در پاسخ به اين پرسش كه "آيا اگر ايران پس از يك ماه به تعهداتش عمل نكرد، تحريمهايي را عليه آن كشور در نظر خواهيد گرفت؟" گفت: هنوز به اين مرحله نرسيده‌ايم و زود است كه قضاوت كنيم.

واکنش ایران

دكتر "محمد جواد ظريف" سفير و نماينده دائم ايران در سازمان ملل نيز پس از تاييد اين بيانيه قصد داشت در شوراي امنيت، مواضع ايران را تشريح كند كه با مخالفت عملي آمريكا مواجه شد.

نماينده دائم ايران در سازمان ملل سپس با حضور در اتاق كنفرانس‌هاي مطبوعاتي، مواضع قاطع ايران، روند همكاريهاي كشورمان با آژانس و مانع تراشي‌هاي آمريكا عليه برنامه صلح آميز هسته‌اي ايران را تشريح و به پرسش هاي خبرنگاران پاسخ داد.

او در ابتداي اين نشست گفت كه قرار بود در شوراي امنيت صحبت كنم ولي متاسفانه به دليل اينكه گفته‌اند كارهاي اداري آن شورا مختل مي‌شود، با آن مخالفت كردند!

ظريف گفت: داستان امروز در حقيقت تكرار داستان برخورد ‪ ۵۰‬سال قبل شوراي امنيت با ايران بر سر ملي شدن صنعت نفت ايران است. وي افزود: ‪ ۵۰‬سال قبل وقتي كه ايران در ميان كشورهاي در حال توسعه حركتي را شروع كرد و خواست نفت خود را ملي كند، يكي از اعضاي دائم شوراي امنيت گفته بود كه، ملي شدن نفت ايران، خطري براي صلح بين‌المللي و مشكلي براي جامعه بين‌الملل است.

سفير ايران در سازمان ملل گفت كه، اكنون همان داستان تكرار شده است، يك كشور در حال توسعه كه عضو معاهده منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي است و مي خواهد در چارچوب اين معاهده از حق خود بهره بگيرد و فناوري هسته‌اي داشته باشد، با مخالفت همان كشورها مواجه مي‌شود. ظريف افزود: حق استفاده صلح آميز از انرژي هسته‌اي، حقي است كه در "ان پي تي" مورد تاكيد قرار گرفته و حقي است كه باعث مي‌شود "ان پي تي" وجود داشته باشد و ضايع كردن چنين حقي براي اعضا، اساس كار "ان پي تي" را زير سوال مي‌برد.

وي افزود: سازمانهاي بين‌المللي با ارعاب و تهديد نمي‌توانند پابرجا باشند، بلكه اين سازمان‌ها فقط با قبول و اجراي اصول خودشان مي‌توانند پا برجا باشند. سفير ايران در سازمان ملل تصريح كرد: وقتي كشوري عضو اين سازمانها است يك سري تعهدات و يك سري امتيازات دارد و بايد فوايد و امتيازات بر تعهدات چيرگي داشته باشد. ظريف گفت: نبايد برعكس باشد كه كشوري كه عضو نيست امتياز بگيرد و آن وقت به اعضا اجازه نمي‌دهند حتي از حق خود استفاده كنند. وي افزود: ولي اينها (برخي اعضاي شوراي امنيت) متاسفانه در اين جهت پيش مي‌روند و چنين كاري شديدا خطرناك است.

گفتنی است،بيانيه های شورای امنيت، برخلاف برخی از قطعنامه های شورا، از نظر حقوق بين الملل الزام آور نيست اما معمولا ديدگاه شورا را در زمينه موضوع مورد نظر مشخص می سازد و می تواند چارچوب اقدامات بعدی را تعيين کند. تصويب بيانيه های شورا، که از سوی رييس شورا صادر می شود، مستلزم توافق تمام پانزده کشور عضو است در حاليکه تصويب قطعنامه های شورای امنيت به رای موافق دست کم نه عضو و عدم مخالفت اعضای دايم با آن نياز دارد.

/ 0 نظر / 4 بازدید