گزارشي از مناطق زلزله‌زده لرستان

آخرين گزارشها حاكيست با گذشت بيش از دو روز از زلزله 6 ريشتري مخرب استان لرستان كه تا كنون بر اساس اعلام جمعيت هلال احمر70 كشته ــ پزشكي قانوني لرستان اين آمار را 63 تن اعلام و براي 60 تن جواز دفن صادر كرده است ــ و 1264 مجروح و نيز تخريب30 تا100 درصدي حدود 330 روستا از شهرستانهاي دورود، بروجرد، خرم‌آباد و الشتر استان را بر جاي گذاشته است، به رغم توزيع 15 هزار چادر امدادي در ميان حادثه ديدگان‏‏‏، 15 تا 20 هزار خانوار آسيب ديده نيز نياز به اسكان موقت دارند.

به گزارش خبرنگار حوادث ايسنا از سويي ديگر كمك‌ها، تجهيزات و نيروهاي امدادي از سوي سازمانهاي امداد و نجات استانهاي اصفهان، كرمانشاه، چهارمحال و بختياري، همدان، مركزي، ايلام، خوزستان، كردستان و لرستان به مناطق زلزله زده استان لرستان ارسال و اعزام شده‌اند.

همچنين يك تيم ارزيابي سريع نظام ملل متحد صبح روز گذشته تهران را به مقصد مناطق زلزله زده بروجرد در استان لرستان ترك كرده است.

طبق آخرين گزارشهاي دريافتي 15 هزار واحد مسكوني روستايي در اين زلزله خسارت ديده است و از سوي ديگر وزراي مسكن و بهداشت، ضمن بازيد از مناطق زلزله‌زده استان لرستان، بر تسريع در رسيدگي به وضعيت مصدومان تاكيد كرده‌اند.

سعيدي‌كيا، وزير مسكن و شهرسازي امروز در مورد بازسازي مناطق آسيب‌ديده تصريح كرده است: آمارگيري واحدهاي مسكوني آسيب‌ديده شروع شده و پيش‌بيني مي‌شود كه حدود 15 هزار واحد مسكوني كه اغلب روستايي هستند، خسارت ديده باشند.

وزير مسكن تاكيد كرد كه هيات دولت بايد اعتبار بازسازي مناطق آسيب‌ديده را هرچه سريع‌تر اختصاص دهد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز روز گذشته در حاشيه بازديد از مناطق زلزله‌زده، گفته است: به منظور بررسي امنيت بهداشتي و سلامت آسيب‌ديدگان، تيمي از پزشكان عمومي و پرستاران تا يك هفته در مناطق آسيب‌ديده مستقر هستند.

دكتر باقري لنكراني افزود: تامين دارو، درمان و نظارت بر آب آشاميدني و سرويس بهداشتي از مهمترين اقدامات در دست انجام است.

يعقوبي، فرماندار بروجرد نيز در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث ايسنا اظهار كرد: مطابق اولويت‌بندي صورت گرفته در خصوص ميزان تخريب روستاهاي حادثه ديده امكانات مورد نياز حادثه‌ديدگان به صورت مستمر در اختيار آنان قرار گرفته است.

وي ادامه داد: با توجه به فراهم آوردن چادر و امكانات ضروري مورد نيازحادثه ديدگان، شاهد اسكان تمامي روستاييان خواهيم بود.

يعقوبي در ادامه با اشاره به بيرون كشيده شدن تمامي فوت‌شدگان حادثه از زير آوار خاطرنشان كرد: اكثر فوت شدگان شناسايي و تدفين شدند و جانباختگان باقيمانده نيز پس از شناسايي نهايي تا عصر امروز تدفين خواهند شد.

فرماندار بروجرد با اشاره به تلاش‌هاي صورت گرفته در راستاي برقراري وضعيت مناسب بهداشتي در مناطق حادثه ديده يادآور شد: خوشبختانه با همكاري جهاد شبكه دامپزشكي و نيروهاي امدادي و با فراهم آوردن امكانات و ابزارهاي مورد نياز آنان وضعيت بهداشتي مناسبي در منطقه برقرار شده و مشكل خاصي نيز در خصوص لاشه‌هاي دام و طيور وجود ندارد.

وي ادامه داد: در اين زمينه با توجه به وسايل فراهم شده نيروهاي شبكه دامپزشكي و امدادي مشغول بيرون كشيدن لاشه‌هاي دام و تدفين آنها به صورت مناسب هستند.

يعقوبي همچنين با اشاره به اسكان مردم در شهر خاطرنشان كرد: با توجه به ترسي كه در خصوص لرزه‌هاي احتمالي در شهر براي مردم ايجاد شده است، اسكان آنان در سطح شهر نيازمند امكاناتي از قبيل چادر بوده كه وسايل و اقلام مورد نياز در اختيار مردم گذاشته مي‌شود.

آقا نصير، رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر كشور نيز در گفت‌وگويي با خبرنگار «حوادث» ايسنا، با بيان اين كه در حال حاضر نيروهاي امدادي استان‌هاي خوزستان، اصفهان، مركزي و تهران در محل حادثه ديده جهت كمك رساني حضور دارند، گفت : هم اكنون نيروهاي امدادي هلال احمر جهت اسكان اضطراري كليه زلزله زدگان در حال شناسايي و تكميل اقدمات اسكان افراد در مناطق مختلف هستند.

وي با تاكيد بر اين كه اسكان آسيب ديدگان از نظر هلال احمر تمام شده نيست، خاطرنشان كرد : از روز گذشته اقدامات تغذيه اضطراري زلزله‌زدگان به صورت بسته‌هاي غذايي تا رسيدن به وضعيت طبيعي آغاز شده است.

رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر كشور افزود: هلال احمر جهت اسكان اضطراري آسيب ديدگان به اندازه كافي از چادرهاي امدادي برخوردار است.

آقا نصير با اشاره به اين كه تعداد زيادي از ساكنان مناطق زلزله‌زده استان لرستان، به دليل دلهره و ترس و وحشت از فرو ريختن منازلشان، به فضاي باز هجوم برده‌اند، از كليه هموطنان براي كمك رساني به اين افراد تقاضا و تصريح كرد: به دليل پراكندگي منطقه زلزله زده هموطنان مي‌توانند از طريق اهداي چادرهاي كوچك جهت اسكان اين افراد كمك كنند؛ چراكه چادرهاي امدادي هلال احمر گروهي بوده و جهت آسيب ديدگاني كه منازلشان به طور كامل تخريب شده است مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وي با بيان اين كه هم اكنون سه فروند بالگرد در استان لرستان حضور دارند، اضافه كرد: در حال حاضر بالگردها جهت جلوگيري از وقوع حوادث احتمالي در محل حضور دارند.

رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر كشور در خصوص سرقت رفتن برخي اقلام امدادي اعزام شده به مناطق زلزله زده با بيان اين كه اين سرقت‌ها، معمولا از سوي افراد سودجو انجام مي‌شود، تصريح كرد: سرقت‌ دو كاميون حامل اقلام امدادي، از سوي هلال احمر مورد تاييد نيست و چنانچه سرقتي صورت گرفته باشد تنها چندين چادر يا اقلام امدادي است.

مهندس موجي معاون ستاد حوادث و سوانح غير مترقبه لرستان نيز در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» ايسنا، با بيان اين كه هم اكنون نيروهاي امدادي در حال اسكان اضطراري زلزله‌زدگان هستند، گفت: در حال حاضر كليه نيروها جهت اسكان اضطراري آسيب ديدگان از طريق در اختيار دادن چادرهاي امدادي به روستاييان تلاش مي‌كنند.

وي با اشاره به اين كه هم اكنون دفن اجساد حيوانات اهلي كه در منازل مسكوني روستايي نگهداري مي‌شدند در اولويت قرار گرفته است، خاطرنشان كرد: كليه اجساد حيوانات اهلي روستايي با همكاري وزارت بهداشت به صورت بهداشتي كشته و دفن مي‌شوند.

معاون ستاد حوادث و سوانح غير مترقبه لرستان، با تاكيد بر اين كه در حال حاضر اكيپ‌هاي برآورد خسارت در هر شهرستان از امروز آغاز به كار كرده‌اند ، افزود: هم اكنون نيروهاي بنياد مسكن، اداره راه و ترابري ، جهاد كشاورزي، فرمانداري، و ... به صورت گروهي به اماكن تخريب شده اعزام و در حال تعيين ميزان و درصد خسارت و همچنين نام خسارت‌ديدگان هستند.

به گفته مهندس موجي، در حال حاضر كليه آمارهاي اعلام شده از ميزان تخريب منازل و خسارات ريالي تقريبي بوده و بر اين اساس مقرر شده است تا كليه ارگان‌ها نتايج آمارهاي خود را تا بيستم فروردين ماه اعلام كنند.

وي در خصوص وضعيت آبرساني و برق رساني مناطق حادثه ديده به ايسنا گفت: هم اكنون آب و برق اكثر مناطق وصل شده است و اين در حاليست كه به دليل سست بودن پايه‌هاي برق‌رساني، برق برخي مناطق قطع شده كه در پي آن آب نيز قطع مي‌شود.

معاون ستاد حوادث و سوانح غير مترقبه لرستان، اضافه كرد: در حال حاضر توزيع آب‌هاي يكبار مصرف، به صورت انبوه و از طريق تانكرهاي آبرساني در حال انجام است.

مهندس موجي با اشاره به اين كه شمار خانوارهاي بي‌خانمان همچنان نامعلوم است، تاكيد كرد: پس از ارزيابي ميزان خسارت‌هاي وارده، براي افراد آسيب ديده شناسنامه صادر مي‌شود.

معاون ستاد حوادث و سوانح غير مترقبه لرستان، اضافه كرد: به دليل عملكرد مطلوب نيروهاي بهداشتي در شهرستان‌هاي استان لرستان از شيوع هر گونه بيماري مسري جلوگيري شده و تاكنون هيچ موردي از ابتلاء به اين گونه بيماري‌ها نيز گزارش نشده است.

به گفته معاون ستاد حوادث و سوانح غير مترقبه لرستان ، شمار كشته و مجروح شدگان تغييري نيافته است.

گزارش خبرنگار ايسنا از مناطق زلزله‌زده حاكيست درحاليكه ترس از وقوع زلزله موجب ترك منازل توسط تعدادي از مردم اين مناطق شده است، اين افراد بخصوص در شهرستان بروجرد با كمبود چادر براي سپري كردن ساعات شبانه‌روز در بيرون منازل مواجه هستند و اين مشكل اصلي و اساسي آنهاست.

همچنين با توجه به شكسته شدن شيشه‌هاي تعداد زيادي از منازل بر اثر زلزله ، رسيدگي جدي به وضعيت امنيت منطقه جهت جلوگيري از سرقتهاي احتمالي و ... احساس مي‌شود.

مردم زلزله‌زده همچنين با مشكل جدي تهيه نان مواجه بوده و به همين دليل صفهاي طويل نان در نانوايي‌هاي شهرهاي اطراف روستاهاي آسيب‌ديده مشاهده مي‌شود. از سويي ديگر مردم براي تهيه ساير اقلام امدادي به شهرها هجوم برده‌اند. در اين ميان برخي افراد سودجو نيز چادرهاي مسافرتي با قيمتي دو سه برابر به فروش مي‌رسانند.

به نقل از : ايسنا

/ 0 نظر / 5 بازدید