جر و بحث دونالد و کاندوليزا !!


دونالد رامسفلد در اعتراض به اظهارات رايس گفت: نمي‌دانم منظور كاندوليزا رايس از اين كه گفته است آمريكا هزاران اشتباه تاكتيكي در جنگ عراق داشته، چه بوده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نوشته‌ي روزنامه‌ي واشنگتن پست، دونالد رامسفلد، وزير دفاع آمريكا، در يك گفت‌وگوي راديويي با شبكه‌ي راديويي ‌WDAY اظهار داشت: خواندن چالش‌هاي تاكتيكي نظامي در طي جنگ به عنوان يك اشتباه نشانگر عدم درك موقعيت جنگي است.

وي در اين گفت‌وگو از طرح جنگي خود در عراق دفاع كرد، اما اظهار داشت: چنين طرح‌هايي به ناچار در اولين تماس با دشمن نمي‌تواند نماد درستي داشته باشد. چرا كه دشمن نيز براي خود هوش و ذكاوتي دارد و در مقابل تاكتيك‌هاي طرف مقابل، تفكر مي‌كند و خود را با آن تطبيق مي‌دهد. بنابراين مجبور هستيد در يك موقعيت جنگي بلافاصله تصميم‌گيري كنيد؛ تاكتيك‌ها، تكنيك‌ها و روند خود را تغيير دهيد.

رامسفلد گفت: حالا اگر كسي بگويد كه اينها اشتباهات جنگي هستند به نظر من اين شخص فاقد درك و تشخيص درست از موقعيت جنگي است. حداقل نظر من اين است.

اظهارات رامسفلد در پاسخ به سخنان كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه‌ي آمريكا، حاكي از تنش‌هاي درازمدت ميان وزارت امور خارجه و وزارت دفاع آمريكا در ارتباط با جنگ عراق و ديگر مسايل است.

رامسفلد و پنتاگون اغلب مورد انتقاد اعضاي كنگره و حتي برخي ژنرال‌هاي بازنشسته به دليل عملكرد نادرست در عراق از جمله شكست در مقابل مهاجمان قرار دارند.

رايس در سفرش به انگلستان به خبرنگاران گفته بود: مي‌دانم كه اشتباهات تاكتيكي آنهم هزاران اشتباه تاكتيكي وجود داشته است. اما تصميمات استراتژيك چيزهايي هستند كه تاريخ درباره‌ي آنها قضاوت خواهد كرد.

رايس بعدا در توضيح سخنان خود اظهار داشت: منظورم ازآنچه گفتم اين است كه در هر حال زماني كه شما تصميم‌گيري مي‌كنيد، ممكن است اشتباهاتي در تصميم‌گيري‌تان داشته باشيد، اما مهم‌ترين چيز اين است كه تصميمات بزرگ استراتژيك به درستي اتخاذ شوند و من اطمينان دارم كه تصميم براي خلع صدام از قدرت و دادن فرصت به مردم عراق براي ايجاد صلح و دموكراسي تصميم درستي بوده است.

رامسفلد با انتقاد از اين اظهارات رايس گفت: اگر شما در يك موقعيت ثابت باشيد و اشتباهي انجام دهيد، قابل درك است، اما در عراق ما با يك موقعيت ثابت روبرو نيستيم. موقعيت در عراق شرايطي پويا، با وجود يك دشمن متفكر است. بنابراين فرماندهان ما مجبور هستند كه سريعا تصميم‌گيري كنند و خود را با تاكتيك‌هاي جديد دشمن وفق دهند.

به نقا از ايسنا

/ 0 نظر / 6 بازدید