دکسیر

..:: دکسیر٬ وبلاگی متفاوت ::..


بيانيه شوراي امنيت سازمان ملل درباره برنامه‌ي هسته‌يي كشورمان در حالي صادر شد كه اعضاي اين شورا هم‌چنان بر سر آن با يكديگر اختلاف دارند. در همين حال مقامات كشورمان اعلام كرده‌اند كه همكاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي ادامه خواهد يافت.

حسين مظفر بيانيه‌ي صادره‌ي شوراي امنيت را فاقد پايگاه حقوقي ارزيابي كرد و در خصوص تحولات احتمالي آتي در صورت اتمام مهلت سي روزه، گفت: قطعا به خاطر اين‌كه هرگونه تصميم حاد و تنش‌زا، بار سنگيني را براي آتش افروزان به دنبال خواهد داشت، لذا آنها باز هم روزنه‌ي مذاكره را باز خواهند گذاشت و طبعا ايران از هرگونه مذاكره براي اقناع افكار بين‌المللي و دستيابي به حقوق طبيعي خود استقبال خواهد كرد.

نماينده مردم تهران در مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گفت: بيانيه صادره، فاقد پايگاه حقوقي و قانوني است و به نوعي با حقوق اعضا NPT در تعارض است چون اعضا براساس NPT حق دارند به فناوري صلح آميز هسته‌اي دست يابند، لذا ايران هيچ گونه تحميلي را تحت هر عنوان نخواهد پذيرفت و بر حقوق حقه خود تاكيد خواهد كرد.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، با بيان اين‌كه ايران همكاري‌هاي خود را با آژانس ادامه مي‌دهد، به بازرسي‌ها و همكاري‌هاي صورت گرفته قبلي به عنوان مصداق اين امر اشاره كرد و افزود: همچنان ملت ايران بر حقوق قانوني خود تاكيد و روند تحقيقات فناوري صلح آميز هسته‌اي را متوقف نخواهد كرد.

وي تاكيد شوراي امنيت سازمان ملل را فاقد بار حقوقي و الزام آور براي ايران دانست و در خصوص اختلاف ميان اعضاي دائم شوراي امنيت اظهار داشت: اين اختلاف به آن دليل است كه اجماع عليه ايران و صدور بيانيه در اين زمينه، پايگاه حقوقي محكم و مستندي ندارد، يعني امريكا و نظام سلطه مي‌خواهند به نحوي غير قانوني و يا فراقانوني با اعمال نظر سياسي، يك بيانيه سياسي صادر كنند كه طبعا اين امر با رسالت شوراي امنيت كه بدنبال صلح جهاني و آرامش است در تغاير است. همچنين آنها مي‌دانند كه هرگونه قطعنامه‌اي، تنشي براي نظام بين الملل ايجاد مي‌كند لذا بايد از هرگونه تنش زايي در نظام جهاني پرهيز كنند.

مظفر ادامه داد: ما بايد از اين فرصت در تبيين اهداف خود و حقوق حقه خود حسن استفاده را كرده و برخوردهاي سياسي و باج‌خواهانه آمريكا را نيز در افكار بين‌المللي افشا كنيم.

وي در پايان، با بيان اينكه تكيه‌ي اصلي ما بايد بر اقناع افكار داخلي خود و اجماع نخبگان داخلي باشد، افزود: بايد با نشستن بر سكوي اجماع داخلي و همبستگي ملي خود با دنيا تعامل و از حقوق خود دفاع كنيم.

كارشناس مسايل بين‌الملل با اشاره به واكنش ايران به درخواست‌هاي مطرح شده‌ در بيانيه‌ي شوراي امنيت گفت: به طور اصولي موضع ايران تغيير نكرده است. ايران بر انجام فعاليت‌هاي مربوط به تحقيقات و توسعه‌اش تاكيد دارد.

مراد ويسي، كارشناس مسايل بين‌الملل در گفتگو با خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خصوص واكنش ايران به بيانيه شوراي امنيت اظهار داشت: به لحاظ اصولي هيچ تغييري در مواضع ايران روي نداده است. ايران همچنان بر انجام فعاليت‌هاي مربوط به تحقيقات و توسعه تاكيد دارد.

ويسي گفت: در موضع‌گيري‌هاي ايران انجام مذاكرات بر سر غني سازي صنعتي مورد تاكيد است.

وي با بيان اينكه مسوولان كشورمان اظهار داشتند كه همكاري‌هايشان را با بازرسان آژانس بيشتر خواهند كرد افزود: متاسفانه با توجه به درخواست‌هاي شوراي امنيت از ايران در بيانيه‌ي مذكور كه تعليق كليه فعاليت‌هاي غني سازي را كه شامل تحقيق و توسعه مي‌شود، اين آمادگي ايران براي همكاري‌هاي بيشتر با بازرسان آژانس مناسب نيست.

اين كارشناس مسايل بين‌الملل با اشاره به آنچه كه پس از مهلت سي روزه داده شده در انتظار ايران است گفت: تنها فرقي كه وجود دارد اين است كه اين بار ايران بايد به درخواست شوراي امنيت پاسخ دهد. در عين حال گزارش مديركل آژانس از چگونگي اقدامات ايران نسبت به اين بيانيه قابل توجه است.

ويسي خاطر نشان كرد: گزارش مديركل آژانس بيش از آنكه براي شوراي حكام مهم باشد براي شوراي امنيت حايز اهميت است. چنانچه شرايط پس از اين مهلت به همين گونه كه در حال حاضر است پيش رود به طور طبيعي پرونده ايران به شوراي امنيت ارجاع خواهد شد.

وي با اشاره به اختلافات اعضاي شوراي امنيت و نوع بهره‌برداري از آن از سوي ايران گفت: اين اختلافات در نهايت در مواضع تاكتيكي به ايران فرصت‌هايي را مي‌دهد اما در دراز مدت نمي‌توان به آن اميدوار بود.

اين كارشناس مسايل بين‌الملل خاطر نشان كرد: قطعا نقش آژانس در صورت عدم پاسخگويي ايران به بيانيه‌ي شوراي امنيت كاهش خواهد يافت، اما سطحي از روابط ادامه مي‌يابد.

وي به مذاكرات ايران و آمريكا بر سر مساله عراق اشاره كرد و افزود: چنانچه اين مذاكرات همانگونه كه اعلام شده است انجام شود بر روند بررسي مساله هسته‌يي ايران نيز تاثير خواهد داشت. در عين حال به نظر مي‌آيد كمي مساله مذاكرات ايران و آمريكا در روزهاي اخير كمرنگ شده است.

وي گفت: ايده‌هاي بين‌المللي با توجه به منافعي كه طرفهاي ذي‌نفع در اين پرونده دارند غير قابل تحقق مي‌باشد.

يدالله اسلامي با اشاره به بيانيه شوراي امنيت عليه ايران گفت: اكنون روندي كه طي مي‌شود به نفع پرونده هسته‌يي كشورمان نيست و ما بايد با تدبير در جهت عملي نشدن تهديدها گام برداريم.

يدالله اسلامي، كارشناس مسايل بين‌الملل در گفتگو با خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با اشاره به واكنش ايران به بيانيه شوراي امنيت عليه ايران گفت: بايد توجه داشت كه ما اكنون در تنگنا قرار گرفته‌ايم و با شرايطي مواجه شده‌ايم كه ما را براي تصميم‌گيري با مشكل مواجه كرده است، ولي بهترين گزينه، گفتگو و پرهيز از هرگونه تنش آفريني است.

وي ادامه داد: آنچه اكنون در حال طي شدن است روندي از پيش طراحي شده است كه مراحل بعدي آن نيز پيش بيني شده است.

اسلامي افزود: نقش آمريكا در اين روند برجسته است و آنچه مسلم است در راستاي به دست آوردن اجماع جهاني عليه ايران در حال پيش بردن برنامه‌هاي خود است و اكنون نيز يك گام به هدف خود نزديك‌تر شده است.

اين كارشناس مسايل بين‌الملل اظهار داشت: بعد از پايان مهلت سي روزه، قطعنامه عليه ايران صادر خواهد شد و يا پرونده هسته‌يي به شوراي امنيت ارجاع مي‌شود.

وي گفت: درست است كه اين بيانيه نسبت به پيش نويس‌هاي قبلي لحن آرام‌تري دارد، ولي نبايد آن را ناديده گرفت و يا خيلي مثبت ارزيابي كرد و بايد در نظر داشت كه اين بيانيه ما را براي رسيدن به هدفمان كمي با مشكل مواجه كرد و آمريكا را به هدفش نزديك‌تر كرد.

اسلامي افزود: اين بيانيه از لحاظ حقوقي الزام آور نيست، ولي در شرايط كنوني بايد اثر بيانيه برطرف شود و بايد توجه داشت كه به هر حال الزاماتي را براي ما به همراه دارد و نبايد آن را ناديده گرفت.

اين كارشناس مسايل بين‌الملل با اشاره به طولاني شدن روند صدور بيانيه رياست شورا درباره برنامه هسته‌يي ايران كه ناشي از اختلاف ميان پنج عضو دايم اين شورا بود گفت: اين اختلافات يك بازي سياسي است و نبايد زياد به آن دل بست.

وي با اشاره به اظهارات نماينده ايران در آژانس و نيز وزير امور خارجه‌ي مبني بر ترك نكردن همكاري‌ها با آژانس و محور قرار دادن اين نهاد بين‌المللي گفت كه آنچه اكنون مشهود است قدرت و نفوذ آمريكا در اين نهاد بين‌المللي است و در چنين شرايطي هيچ مساله‌اي حل نخواهد شد.

مدير مسوول روزنامه‌ي ايران نيوز با اشاره به مهلت داده شده به ايران براي انجام درخواست‌هاي شوراي حكام آژانس گفت: ايران بايد شوراي امنيت را با استفاده از مكانيزم‌هاي حقوقي و اطمينان بخش قانع كند كه محل بررسي مساله هسته‌يي‌اش در آژانس است.

محمد سلطاني‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خصوص واكنش ايران به درخواست‌هاي مطرح در بيانيه شوراي امنيت گفت: واكنش ايران نمي‌تواند خواست‌هاي آن‌ها را تامين كند. معتقدم ايران بايد وراي حرف‌هاي گذشته راهكارهايي را ارايه كند.

وي افزود: مذاكره ايران و آمريكا بر سر مساله عراق شايد بتواند راهكاري جداي از راهكارهاي گذشته و تكراري ايجاد كند تا در كنار آن بتوان به تفاهمي بر سر مساله هسته‌يي دست يافت. از سويي چون سه كشور اروپايي براي تامين منافع خود هيچ وقت اجازه حل مساله هسته‌يي را نمي‌دادند، تصور مي‌كنم مذاكرات ايران و آمريكا بر سر عراق مي‌تواند راه‌حلي بينابيني را در بر داشته باشد.

مدير مسوول روزنامه‌ي ايران نيوز گفت: تصويب بيانيه‌اي غيرالزام‌آور شوراي امنيت بي‌شك تحت تاثير مذاكرات‌ آينده‌ي ايران و آمريكا بر سر عراق بوده است. همچنين ‌آمريكايي‌ها به اين نتيجه رسيدند كه ايران را نمي‌توانند مثل عراق حذف كنند، آن‌ها هنوز راهكارهاي سياسي را اولويت‌دار مي‌دا‌نند.

سلطاني‌فر با اشاره به آنچه كه پس از مهلت 30 روزه‌ي شوراي امنيت در انتظار ايران است، ابراز داشت: معتقدم پيش‌بيني اين مساله آسان نيست. اما اظهارات وزير امور خارجه‌ي آمريكا مبني بر اين كه گزينه‌ي تحريم ايران هنوز روي ميز است، نشان مي‌دهد كه شايد پس از اين مهلت اعلام و اعمال تحريم‌ها را در نظر داشته باشند.

وي درباره‌ي اختلافات در شوراي امنيت در ادامه‌ي اين مسير گفت: اگر ايران راهكاري پيدا نكند، اين امكان وجود دارد كه آمريكايي‌ها، روسيه و چين را با خود همراه كنند.

سلطاني‌فر با اشاره به واكنش ايران به بيانيه‌ي شوراي امنيت مبني بر اين كه همكاري‌هايش را با آژانس قطع نمي‌كند، گفت:‌ تمام آرزو و هدف ايران اين است كه پرونده‌ي هسته‌يي‌اش را از شوراي امنيت به شوراي حكام بازگرداند، لذا در هر حال بايد تمام فشارو تلاش‌مان را به اين هدف اختصاص دهيم. حركت ايران بايد به گونه‌اي باشد كه شوراي امنيت را قانع كنيم، محل بررسي پرونده‌ي ايران شوراي حكام است.

مديرمسوول روزنامه‌ي ايران‌نيوز خاطرنشان كرد: بايست نشان دهيم كه آماده هستيم لحظه به لحظه با بازرسان هنمكاري كنيم و مكانيزم‌هاي اطمينان‌بخش و تضمين‌كننده‌يي را در اين راستا به آن‌ها ارايه دهيم.

سعيد ابوطالب با بيان اين نكته كه نظام سلطه و شوراي امنيت، ابزاري جز تهديد در اختيار ندارد، گفت: اگر در برابر اين تهديدات كاملا توخالي، عقب‌نشيني نكنيم، هيچ خطري ما را تهديد نخواهد كرد.

نماينده‌ي مردم تهران در مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اين‌كه تهديد، سلاح برنده‌اي در برابر جمهوري اسلامي ايران نيست، ‌گفت: اين يك ماه مهلت سپري مي‌شود و قطعا ما در موضع خود هيچ تغييري ايجاد نمي‌كنيم؛ چراكه اين اجماع بين مردم و دولتمردان ما ايجاد شده كه هزينه‌ي اين امر را بپذيريم.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس، با تأكيد بر صلح‌آميز بودن اهداف ايران در دستيابي به انرژي هسته‌اي، اظهار داشت: معتقدم اين يك ماه تمام مي‌شود و غرب باز هم يك قدم ديگر عقب مي‌نشيند و ما چيزي را از دست نمي‌دهيم.

وي با تأكيد بر اين‌كه ما نبايد به اختلاف قدرت‌هاي بزرگ و اعضاي دائم شوراي امنيت دل ببنديم، اختلاف آنها را در موضع‌گيري له يا عليه ايران در موضوع هسته‌اي به جهت اختلاف آنها بر سر منافع‌شان ارزيابي كرد و افزود: آنها بر سر منافع‌شان ممكن است هر معامله‌اي انجام دهند و قطعا رأي آنها له يا عليه ما بر اساس تعريف منافع خودشان است.

ابوطالب خاطرنشان كرد: ما بايد بر تصميم خود محكم بايستيم و حتي در صورت اجماع اعضاي دائم شوراي امنيت عليه جمهوري اسلامي نبايد از مواضع خود عدول كنيم.

نماينده‌ي مردم تهران در مجلس، با بيان اين‌كه ما به اختلاف اعضاي دائم شوراي امنيت دل نبسته‌ايم، گفت: چين ممكن است با ما قرارداد بيست ساله 100 ميليارد دلاري داشته باشد كه به طور متوسط سالانه 5 ميليارد دلار خواهد بود، اما اين در حاليست كه گردش مالي اين كشور با آمريكا سالانه 200 ميليارد دلار است؛ لذا ما نبايد فكر كنيم كه آنها منافع اقتصادي دارند.

وي افزود: روسيه و چين در منطقه، منافع استراتژيك بلندمدت دارند و آمريكا به دنبال تضعيف و عدم شكل‌گيري يك قطب بزرگ اقتصادي و سياسي در آسياست كه اين قطب مي‌تواند حاصل اشتراك منافع كشورهايي مثل چين، هند، ايران و روسيه باشد.

ابوطالب ضمن بيان اين نكته كه ما در هر حال از اين اختلاف، استقبال مي‌كنيم، بر لزوم مذاكره با كشورهاي مؤثر در آژانس و گروه "نم" تأكيد كرد.

وي اين مذاكرات را در راستاي شفاف‌سازي مواضع ايران در برنامه‌ي هسته‌اي ضروري دانست و گفت: در اين شرايط ترك آژانس و خروج از NPT براي ما منفعتي ندارد.

ابوطالب در عين‌حال افزود: تاكنون اوضاع و روند نشان داده كه حضور ما در آژانس حافظ منافع ما نيست، اما ترك آن هم براي ما منفعتي ندارد.

وي تأكيد كرد: نبايد به اين دل ببنديم كه آژانس مي‌تواند جلوي قدرت‌هاي بزرگ از منافع ما دفاع كند.

الله‌كرم گفت:‌ قرار دادن مهلت سي روزه در بيانيه‌ي شوراي امنيت عليه ايران خلاف قوانين بين‌المللي در چارچوب بيانيه است و واكنش ايران به اين بيانيه يك واكنش درست و واقعي بوده است.

حسين الله‌كرم، كارشناس مسايل بين‌الملل در گفتگو با خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واكنش جمهوري اسلامي ايران به بيانيه شوراي امنيت سازمان ملل درباره پرونده‌ي هسته‌يي كشورمان را يك واكنش درست و واقعي ارزيابي كرد و گفت: هرچند ايران در اين چهار سال در راستاي اعتمادسازي همكاري‌هاي گسترده‌يي با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي داشت، ولي صدور اين بياينه تمام اين اقدامات را بي‌فايده نشان داد.

وي ادامه داد: ايران بايد با رد آن، نارضايتي خود و كشورهايي را كه در همين راستا با آن همسو هستند، به اين اقدام نشان دهد و در واقع سردمداري يك جريان بين‌المللي را نصيب خود خواهد كرد.

اين كارشناس مسايل بين‌الملل با بيان اين كه قرار دادن مهلت سي روزه كار خلاف قوانين بين‌المللي در چارچوب بيانيه است اظهار داشت: چين و روسيه در يك طرف و آمريكا و كشورهاي اروپايي دو طرف ديگر بحث‌هاي مختلفي را در رابطه با زمان انجام دادند، آمريكايي‌ها افراطي‌تر بوده و سعي مي كردند بدون دادن زمان تحريم‌هاي اقتصادي و حتي برخوردهاي شديدتري را عليه ايران ترتيب دهند، ولي اروپايي‌ها يك زمان معقول را پيش بيني مي‌كردند و تحريم اقتصادي را لازم نمي‌دانستند و اين در حالي بود كه روسيه و چين مهلتي بيشتر از حتي ‌30 روز را خواستار بودند.

وي شرايط را بعد از پايان مهلت ‌30 روز براي هر يك از طرف‌هاي پرونده هسته‌يي ايران خاص و ويژه ارزيابي كرد و گفت:‌ آمريكايي‌ها سعي خواهند كرد پرونده ايران را به شوراي امنيت ببرند و آن را مخالف صلح بين‌المللي نشان دهند تا از اين طريق در كنار تحريم عمليات ضربت به مراكز اتمي مثل نطنز را اعمال كنند.

وي ادامه داد:‌ اروپايي‌ها در مرحله بعد با تحريم اقتصادي در ابعاد محدود موافقت خواهند كرد و چين و روسيه نيز كه منافعي در ايران دارند سعي مي‌كنند محاصره اقتصادي عليه ايران صورت نگيرد و اگر هم صورت بگيرد در ابعاد بسيار محدود باشد.

الله كرم افزود: در هر سه ديدگاه پرونده‌ي ايران به شوراي امنيت سوق داده خواهد شد.

وي همچنين گفت: در اين مرحله جمهوري اسلامي ايران به انجام غني‌سازي در چارچوب تحقيقات وغني‌سازي اورانيوم تا ‌0/7 درصد بسنده خواهد كرد و پيشنهاد مي‌كند دستيابي به ‌3000 سانتريفيوژ را بپذيرد و تا مدتي از رساندن آن به ‌64 هزار خود داري كند.

اين كارشناس مسايل بين‌الملل پيش‌بيني كرد: دو ديدگاه در آژانس بين‌المللي درباره پرونده هسته‌يي ايران به وجود آيد و گفت: گروه نم به همراه چين و روسيه سعي خواهند كرد پرونده را در آژانس نگه دارند و يا اين كه اگر بعد از پايان مهلت سي روزه پرونده مجددا به شوراي امنيت رفت از اين كه مخالف صلح و امنيت بين‌المللي تلقي شود جلوگيري كنند.

الله‌كرم ادامه داد: ايران با پيشنهاد كاهش غني‌سازي اورانيوم از ‌3-5 درصد به ‌7 درصد و همچنين زنده شدن طرح مسكو كه مي‌تواند مكمل اين پيشنهاد باشد خواهد توانست از فشارهاي وارد بر خود بكاهد.

وي با اشاره به طولاني شدن روند صدور بيانيه رياست شوراي امنيت درباره‌ي برنامه هسته‌يي كشورمان كه ناشي از اختلاف ميان اعضاي دايم اين شورا است اظهار داشت: اختلافات براساس منافع پنج كشور داراي حق وتو شكل گرفته و همچنان ادامه خواهد داشت.

اين كارشناس مسايل بين‌الملل گفت: ژاپن، چين و روسيه و تا حدودي كشورهاي اروپايي كه نسبت به آمريكا منافع بيشتري در ايران دارند سعي مي‌كنند از حمله نظامي توسط آمريكا عليه ايران جلوگيري كنند و همچنين اجازه ندهند كه محاصره اقتصادي گسترده‌يي عليه ايران صورت گيرد.

وي با اشاره به اظهارات اخير وزير امور خارجه كشورمان و همچنين نماينده ايران در آژانس مبني بر ادامه همكاري‌ها با آژانس و محور قرار دادن اين نهاد بين‌المللي گفت: به نظر مي‌رسد آژانس با فرستادن گزارش به شوراي امنيت براي ارسال پرونده‌ي هسته‌يي كشورمان تحت فشار قرار گرفته است.

وي ادامه داد: با روندي كه آژانس طي مي‌كند روز به روز جايگاه خود را در سطح بين‌الملل تنزل مي‌بخشد؛ به طوري كه اكنون خروج ايران از ان.پي.تي را مي‌توان پيش‌بيني كرد و اين براي يك سازمان بين‌المللي خوب نيست.

وي همچنين گفت: آمريكا كه اكنون در پارادايم جهان يك قطبي حركت مي‌كند براي تحت فشار قرار دادن ايران و تدارك عمليات نظامي آژانس را به مثابه ابزاري براي رسيدن به اهداف خود قرار داده است.

۱٦ فروردین ۱۳۸٥ | ٥:٥۳ ‎ق.ظ | افشین | نظرات () |